Lubomír Zavadil

Odcházející železnice

...

O knize

Tato fotokniha se zaměřuje na hnací vozidla z produkce ČKD, škodovácké lokomotivy I. a II. generace, ale také na motorové vozy a elektrické jednotky. Publikace mapuje vývoj, provoz a hlavně dožívání těchto vozidel s průchodem fotografií mezi lety 2018 až 2022. Kniha jde od západních Čech po východní Slovensko, v praxi od výtopny Cheb přes mnohá česká a slovenská města až k východoslovenským prekladiskům v Čiernej nad Tisou.

Kromě traťových záběrů zde můžeme najít i fotografie z lokomotivních dep, či záběry na strojvedoucí během výkonu. Dále je pak kniha doplněna různými texty, jako jsou například: O vršovických bertách, železniční hřbitov v České Třebové, motorizace a elektrifikace ČSD, ohlédnutí pana Kavčiaka na dožívání cénul v depu Zvolen, či vzpomínka pana Boriszy, který dělal v roce 1983 TBZ s nulkovými ŠRT čmeláky v Čiernej nad Tisou, kteří sem byli dodáni toho roku z pražské ČKD (a mnohé další).

Fotokniha je šitá s pevnou vazbou o rozměrech 235 x 160 mm, a kromě textů v ní najdeme i přes 400 dosud nepublikovaných fotografií. Kromě těch digitálních fotografií v knize najdeme i analogové, u takovýchto jsem se snažil scénu zachytit tak, aby působila jako kdyby byla focená před dekádami, ačkoliv focení proběhlo v současnosti. Fotografie jsou pak doplněny komentáři.

Tato kniha zachycuje odcházející tvář železnice - jednu její etapu, která stejně jako pára pomalu, ale jistě odchází do železniční historie. I proto se tato fotokniha nazývá Odcházející železnice.

Cena za fotoknihu je 1200 Kč nebo 50 EUR.
Možné osobní předání v Pardubicích nebo Praze.
Dodaní po celé ČR za 100 Kč nebo SK za 7 EUR.
Fotokniha je také k dispozici v knihkupectví Ambra na nádraží v Hradci Králové.

Objednávka

Pole označená * jsou povinná
Kdykoliv mě můžete kontantovat na odchazejici.zeleznice@gmail.com.